Klub Literacki Metafora Ursus

 

12.06.2024 r. Klub Literacki Metafora po raz ostatni organizował spotkanie z poetami w sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie. Bohaterami spotkania autorskiego byli:
Paweł Soroka (RSTK) i Mieczysław Kozłowski (K. L. Metafora). Obaj panowie należą do ZLP. Drzwi do świata muzyki otworzyli nam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie: Katarzyna Zapisek, Maria Zapisek, Antoni Bąkowski, Piotr Bąkowski, a także nauczycielka tejże szkoły, Pani Anna Bąkowska. Muzycznie, spotkanie urozmaicili nam również Joanna i Janusz Potempscy.

Prof. Paweł Soroka – politolog, wykładowca akademicki, autor i współautor rozlicznych publikacji z zakresu (między innymi) różnych dziedzin polskiej gospodarki i obronności, na tym spotkaniu wystąpił jako poeta i autor kilkunastu obrazów. Prezentował różnorodne tematycznie wiersze: od przepełnionych duchem historii przez realistyczne obrazki życia codziennego czy, wypełnione niekonwencjonalnymi skojarzeniami utwory, pełne fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, aż do subtelnej liryki miłosnej. Obrazy Pawła Soroki można zobaczyć w galerii zdjęć;

Mieczysław Kozłowski – współtwórca i wieloletni redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Metafora, z wykształcenia polonista i dziennikarz, członek Klubu Literackiego Metafora. Debiutował w 1968 r. Pisze wiersze, prozę poetycką i aforyzmy. Jego twórczość trafiła między innymi do Czech, Rumunii, Włoch. Jest laureatem wielu konkursów literackich. Ostatnio, w maju 2024 r. otrzymał drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie organizowanym w Karczewie. W jego poezji czasami można dopatrzeć się paradoksu, czy łamania zasad związków wyrazowych. Przedstawione na spotkaniu wiersze poświęcone rodzicom, żonie, przyjaciołom, w których stosuje oryginalne metafory zachwycające sugestywnym przekazem, były przejmującym świadectwem miłości i tęsknoty, ale też nieuchronnej akceptacji czasu teraźniejszego. Mieczysław Kozłowski pokazał się też jako wnikliwy obserwator życia codziennego, wychwytujący śmiesznostki i przywary rodzaju ludzkiego (wiersz pokolenia).

Bardzo dziękuję Panom za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie swojego dorobku artystycznego.

Kilku wierszy obydwu poetów wysłuchaliśmy w pięknej interpretacji Andrzeja Marka Dębkowskiego. Bardzo dziękuję Andrzeju.

Występy poetów przedzielały występy uczniów szkoły muzycznej, podczas których wysłuchaliśmy:

Arii Henriego Purcella wykonanej na klarnecie przez Antoniego Bąkowskiego z akompaniamentem (pianino) Anny Bąkowskiej,

– wykonanego na flecie przez Katarzynę Zapisek utworu Zakochany dzięcioł (akompaniament na pianinie – Anna Bąkowska),

– utworu Spirytual z pól bawełny w wykonaniu Piotra Bąkowskiego (akordeon) i Anny Bąkowskiej (akompaniament na pianinie),

Marii Zapisek, która zagrała na pianinie dwa utwory: Wietrzyk Feliksa Rybickiego i Małe preludium Jana Sebastiana Bacha.

Wielkie brawa dla młodych gości, bo to był świetny występ.

Mieliśmy także piękną niespodziankę, którą sprawiła nam Pani Anna Bąkowska. Na zakończenie występu uczniów zagrała na flecie Taniec błogosławionych duchów z opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Gluck’a. Bardzo dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną.

Taki koncert, przydarzył się nam pierwszy raz w całej historii naszych spotkań.

W ostatniej części spotkania odbył się konkurs jednego wiersza, w którym uczestniczyło 12 poetów. Jury w składzie – Paweł Soroka, Mieczysław Kozłowski i Krystian Prądzyński wyróżniło:
– wiersz bez tytułu (Ach pustka..) Justyny Cholewiak oraz wiersz „Długowieczność” Janusza Potempskiego.
Trzecie miejsce otrzymał wiersz bez tytułu (Pamięci bohatera Mateusza Sitka…) napisany przez Krzysztofa Padowskiego.

Drugie miejsce przypadło Elżbiecie Kurdej-Oklesińskiej za wiersz „Kochasz mnie”, a zwyciężczynią konkursu została Bożena Anna Śmierzyńska, autorka wiersza „Międzypokoleniowy mus mediacji”.

Czas w którym jury oceniało wiersze, śpiewem i grą na gitarze wypełnili nam nasi przyjaciele Joanna i Janusz Potempscy. Joanno i Januszu, bardzo dziękuję za wasze nieustające wsparcie.

Było różnorodnie, było sympatycznie i niepowtarzalnie. Jak zawsze, występujący goście zaprezentowali swoją najwspanialszą stronę, a goście słuchający z uznaniem to docenili. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i wspaniały odbiór prezentowanych wierszy, obrazów i muzyki.

Spotkanie prowadziła Anna Rykowska.

Nagłośnienie kontrolował Krzysztof Brych

Zdjęcia wykonał Jacek Rykowski

Anna Rykowska

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.

Klub Pruszkowskich Wieści, Wieczór autorski "Tajemnice wiosny" 24.04.2024

https://www.youtube.com/live/eG-cnhl5XF8?si=CviSkykLidjs7wKq



Z cyklu "Moje Pasje" -13.04.2021

Autorski wieczór poetycki Marianny Godawy i Anny Rykowskiej - "Gdy Kwitną Bzy".

Link-Moje Pasje "Gdy kwitną Bzy"

 Statystyki

Nagrody i Wyróżnienia







google-site-verification: google4aebcb7c9a4e06c8.html