AKCJA: Narodowe czytanie 07.09.24, godz. 12
MIEJSCE AKCJI: Ośrodek Kultury Arsus, Warszawa Ursus, ul. Gen. Sosnkowskiego 16
UCZESTNICY AKCJI: członkowie Klubu Literackiego Metafora i przyjaciele
Dramat romantyczny: KORDIAN
Autor dramatu: JULIUSZ SŁOWACKI
Spotkanie odbyło się w sali imprez Domu Kultury Kolorowa w Ursusie (przynajmniej było trochę chłodniej niż na dworze).
Czytając fragmenty tego dramatu (oczywiście z podziałem na role), towarzyszyliśmy Kordianowi w jego rozterkach, zmaganiach z niezdecydowaniem, poszukiwaniach i obserwowaliśmy przytłaczającą potrzebę wpłynięcia na zmianę losu ojczyzny. Jednocześnie obserwowaliśmy przeraźliwą samotność tego romantycznego bohatera, który ignorował jedyną przyjazną mu duszę – Grzegorza.
Wydarzenie wyreżyserowała Anna Rykowska. W czytaniu udział wzięło 15 osób ( w tym kilku przyjaciół naszego Klubu). Na zakończenie mieliśmy przyjemność wysłuchać Jana Twarowskiego, który na gitarze wykonał utwory dwóch polskich kompozytorów: „Tango złotych liści” – Mirosława Drożdżowskiego oraz „Diligenza postale” – Marka Konrada Sokołowskiego.
Uczestnicy spotkania, którzy przybyli z egzemplarzem Kordiana, mieli możliwość opieczętowania książki pamiątkowym stemplem przekazanym z Kancelarii Prezydenta, potwierdzającym uczestniczenie w wydarzeniu.
Wszystkim bardzo dziękuję za staranne przygotowanie się do odegrania wyznaczonych ról. Byliście wspaniali.
Z wyrazami wdzięczności za włożony trud i za wspaniały efekt
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
12.06.2024 r. Klub Literacki Metafora po raz ostatni organizował
spotkanie z poetami w sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie.
Bohaterami spotkania autorskiego byli:
– Paweł Soroka (RSTK) i Mieczysław
Kozłowski (K. L. Metafora). Obaj panowie należą do ZLP. Drzwi do świata
muzyki otworzyli nam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im.
Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie: Katarzyna Zapisek, Maria Zapisek, Antoni
Bąkowski, Piotr Bąkowski, a także nauczycielka tejże szkoły, Pani Anna Bąkowska.
Muzycznie, spotkanie urozmaicili nam również Joanna i Janusz Potempscy.
Prof. Paweł Soroka – politolog, wykładowca akademicki, autor i współautor rozlicznych publikacji z zakresu (między innymi) różnych dziedzin polskiej gospodarki i obronności, na tym spotkaniu wystąpił jako poeta i autor kilkunastu obrazów. Prezentował różnorodne tematycznie wiersze: od przepełnionych duchem historii przez realistyczne obrazki życia codziennego czy, wypełnione niekonwencjonalnymi skojarzeniami utwory, pełne fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, aż do subtelnej liryki miłosnej. Obrazy Pawła Soroki można zobaczyć w galerii zdjęć;
– Mieczysław Kozłowski – współtwórca i wieloletni redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Metafora, z wykształcenia polonista i dziennikarz, członek Klubu Literackiego Metafora. Debiutował w 1968 r. Pisze wiersze, prozę poetycką i aforyzmy. Jego twórczość trafiła między innymi do Czech, Rumunii, Włoch. Jest laureatem wielu konkursów literackich. Ostatnio, w maju 2024 r. otrzymał drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie organizowanym w Karczewie. W jego poezji czasami można dopatrzeć się paradoksu, czy łamania zasad związków wyrazowych. Przedstawione na spotkaniu wiersze poświęcone rodzicom, żonie, przyjaciołom, w których stosuje oryginalne metafory zachwycające sugestywnym przekazem, były przejmującym świadectwem miłości i tęsknoty, ale też nieuchronnej akceptacji czasu teraźniejszego. Mieczysław Kozłowski pokazał się też jako wnikliwy obserwator życia codziennego, wychwytujący śmiesznostki i przywary rodzaju ludzkiego (wiersz pokolenia).
Bardzo dziękuję Panom za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie swojego dorobku artystycznego.
Kilku wierszy obydwu poetów wysłuchaliśmy w pięknej interpretacji Andrzeja Marka Dębkowskiego. Bardzo dziękuję Andrzeju.
Występy poetów przedzielały występy uczniów szkoły muzycznej, podczas których wysłuchaliśmy:
– Arii Henriego Purcella wykonanej na klarnecie przez Antoniego Bąkowskiego z akompaniamentem (pianino) Anny Bąkowskiej,
– wykonanego na flecie przez Katarzynę Zapisek utworu Zakochany dzięcioł (akompaniament na pianinie – Anna Bąkowska),
– utworu Spirytual z pól bawełny w wykonaniu Piotra Bąkowskiego (akordeon) i Anny Bąkowskiej (akompaniament na pianinie),
– Marii Zapisek, która zagrała na pianinie dwa utwory: Wietrzyk Feliksa Rybickiego i Małe preludium Jana Sebastiana Bacha.
Wielkie brawa dla młodych gości, bo to był świetny występ.
Mieliśmy także piękną niespodziankę, którą sprawiła nam Pani Anna Bąkowska. Na zakończenie występu uczniów zagrała na flecie Taniec błogosławionych duchów z opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Gluck’a. Bardzo dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną.
Taki koncert, przydarzył się nam pierwszy raz w całej historii naszych spotkań.
W ostatniej części spotkania
odbył się konkurs jednego wiersza, w którym uczestniczyło 12 poetów. Jury
w składzie – Paweł Soroka, Mieczysław Kozłowski i Krystian Prądzyński wyróżniło:
– wiersz bez tytułu (Ach pustka..) Justyny Cholewiak oraz wiersz „Długowieczność”
Janusza Potempskiego.
Trzecie miejsce otrzymał wiersz bez tytułu (Pamięci bohatera Mateusza Sitka…)
napisany przez Krzysztofa Padowskiego.
Drugie miejsce przypadło Elżbiecie Kurdej-Oklesińskiej za wiersz „Kochasz mnie”, a zwyciężczynią konkursu została Bożena Anna Śmierzyńska, autorka wiersza „Międzypokoleniowy mus mediacji”.
Czas w którym jury oceniało wiersze, śpiewem i grą na gitarze wypełnili nam nasi przyjaciele Joanna i Janusz Potempscy. Joanno i Januszu, bardzo dziękuję za wasze nieustające wsparcie.
Było różnorodnie, było sympatycznie i niepowtarzalnie. Jak zawsze, występujący goście zaprezentowali swoją najwspanialszą stronę, a goście słuchający z uznaniem to docenili. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i wspaniały odbiór prezentowanych wierszy, obrazów i muzyki.
Spotkanie prowadziła Anna Rykowska.
Nagłośnienie kontrolował Krzysztof Brych
Zdjęcia wykonał Jacek Rykowski
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
Gośćmi spotkania autorskiego Klubu Literacki Metafora, które odbyło się 16.04.2024 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, byli: Grażyna Grobelska (SWL ATUT z Sochaczewa) i Kazimierz Kopystyński (członek SAP przyjechał do nas z Wałbrzycha) oraz Jan Twarowski (uczeń szkoły muzycznej drugiego stopnia) i Janusz Potempski (stały uczestnik naszych spotkań).
21.02.2024 r. Klub Literacki Metafora, działający przy
Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, gościł miłośników poezji, którzy przybyli na
spotkanie autorskie Joanny Godlewskiej (Klub Literacki Metafora) i Jerzego
Burskiego (Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury). Muzycznie, wieczór
uświetnili swoimi występami Jakub Zajkowski (śpiew i gitara) oraz Joanna
(śpiew) i Janusz Potempscy (śpiew, gitara). Spotkanie prowadziła Anna Rykowska.
Ostatnim punktem spotkania był konkurs jednego wiersza.
Na dzień 17.01.2024 r. Klub Literacki Metafora działający przy Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie zaprosił miłośników poezji na spotkanie autorskie Marianny Godawy i Adama Dybciaka. Bohaterowie spotkania należą do Klubu Literackiego Metafora. Spotkanie prowadziła Mira Umiastowska. Śpiewem - Joanna i grą - Janusz Potempscy przyczynili się do wzmocnienia wrażeń ze świata budowanego poezją Marianny i Adama. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za udział w jego realizacji, a gościom za sympatię i wykazaną wrażliwość.
Dziękuję także naszej klubowej koleżance, Krystynie Rejniak, za zdjęcia dokumentujące spotkanie.
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
W dniu 15.11.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie mieliśmy przyjemność gościć dwie wspaniałe poetki – pisarki. Swoje wiersze, sympatycznym, ciepłym głosem prezentowała Danuta Kłos (Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), natomiast Mira Umiastowska (Klub Literacki Metafora) zaciekawiła (obecnych na spotkaniu) czytając fragmenty swojej najnowszej książki: Plastikowe Miasto, wydanej przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. Prezentowana twórczość obu Pań została przyjęta bardzo emocjonalnie przez uczestników spotkania, ale nie mogło być inaczej. Romantyczne wiersze Pani Danuty Kłos przenosiły wszystkich do piękniejszego, lepszego świata. Dla równowagi ducha, Plastikowe Miasto urzekło swoim niezwykłym podejściem do realnej strony życia.
Tę część spotkania uatrakcyjniła Pani Wiktoria Majewska grając na fagocie utwory skomponowane przez: Paolo Girolamo Besozzi – Sonata B dur na fagot cz. Adagio i Presto oraz Ludwiga Milde – Tarantella Op. 20. Występ Pani Wiktorii pozostawił wrażenie lekkości i czaru.
W dniu 18.10.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, Teatr Scena Przyfabryczna prowadzony przez Joannę Godlewską (Klub Literacki Metafora) przedstawił spektakl poetycko – muzyczny p.t. „MY POECI”, poświęcony poezji Krystyny Rejniak (Klub Literacki Metafora). Scenariusz i reżyseria – Joanna Godlewska. Muzyka – Rosław.
W dniu 09.09.2023 r. Członkowie Klubu Literackiego Metafora
i zaproszeni goście czytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.
Spotkanie nasze firmowała cyfra 12.
Było to 12 narodowe czytanie, spotkaliśmy się o godz. 12, a
w spotkaniu uczestniczyło 12 osób. Część osób przyniosła swoje własne
egzemplarze powieści Nad Niemnem. Ciekawostką byłą książka pt. „WYBÓ PISM”
Elizy Orzeszkowej wydana przez KSIĄŻKĘ i WIEDZĘ w sierpniu 1952 r.
To były czarujące chwile podczas których towarzyszyliśmy bohaterom
opowieści w ich życiu, ich wspomnieniach, ich problemach, jednocześnie zachwycając
się przyrodą mistrzowsko opisywaną przez autorkę dzieła.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za obecność
i czas poświęcony na przygotowanie do czytania
Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska
W dniu 19.04.2023 r. w Sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór autorski Marzeny Kurkowskiej i Romana Jana Wysokińskiego (Klub Literacki Metafora). Autorzy prezentowali bardzo odmienne pod względem formy i treści utwory, które publiczność przyjęła z uznaniem i sympatią.
Niezawodni, jak zawsze, Joanna i Janusz Potempscy wprawili słuchaczy w pogodny nastrój swoim koncertem.
.
Anna Rykowska
W dniu 15.03.2023 r. w Sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór autorski Krystyny Rejniak (Klub Literacki Metafora) i Zbigniewa Smusa (Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”). Zbigniew Smus zaprezentował także kilka swoich prac graficznych. Mini koncert w wykonaniu Joanny i Janusza Potempskich pozwalał zmieniać klimat spotkania. Po występie zaproszonych gości odbył się Konkurs Jednego Wiersza.
Miejsce I otrzymała Barbara Felczak.za wiersz „Znaki”
Miejsce II otrzymał Jacek Hołody za wiersz „Portrety”
Przyznano 2 równorzędne miejsca III dla Janusza Budnika za wiersz „Złudzenie” i Krzysztofa Padowskiego za wiersz bez tytułu {Tej nocy)
Wyróżnienie za wiersz „Na powitanie” otrzymała Jolanta Bogusławska.
Anna Rykowska
W dniu 18.01.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór literacko-muzyczny z udziałem Kazimiery Ścisłowskiej (Klub Literacki Metafora) i Janusza Budnika (Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), którzy przygotowali dla nas naprawdę ciekawe utwory. Część wierszy czytał Pan Jacek Hołody, co trzeba przyznać, nadawało im lekkości i dodatkowego uroku. - .Muzyką radowali gości: Janusz Potempski i Jakub Zajkowski (dwie gitary i dwa głosy).
Po występie zaproszonych poetów odbył się konkurs jednego wiersza.
Pierwsze miejsce zajął wiersz „Przemijanie” Teresy Pożarowszczyk, drugie – wiersz
„Złodziejka” Barbary Felczak, trzecie miejsce jury przyznało Zbigniewowi Smus
za wiersz „Poza nim”. Wyróżnienia otrzymali Antoni Grycuk za wiersz Wilk” i
Jolanta Grotte za wiersz „Na rozstajach dróg”.
Za obecność i życzliwą atmosferę dziękuję wszystkim obecnym na spotkaniu.
Anna Rykowska
Prowadząca spotkanie.
Jana Juliana Zderskiego, Jacka Głuskiego, Tadeusza Józefa Maryniaka, Krystyny Rytter, Stanisława Zwierzyńskiego, Sabiny Rokitnickiej, Jerzego Dubińskiego, Stefana Rozpędka, Jerzego Malczewskiego, Apolinarego Walerzaka, Lucyny Wasilewskiej, Zdzisława Michała Kamińskiego, Bronisławy Barbary Kępki. Przedstawienie wykonali członkowie grupy teatralnej prowadzonej przez Joannę Godlewską, którzy oprócz strawy duchowej przygotowali też strawę materialną i uczestników spotkania poczęstowali własnoręcznie wypieczonym pysznym chlebem.
W dniu 18.01.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór literacko-muzyczny z udziałem Kazimiery Ścisłowskiej (Klub Literacki Metafora) i Janusza Budnika (Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), którzy przygotowali dla nas naprawdę ciekawe utwory. Część wierszy czytał Pan Jacek Hołody, co trzeba przyznać, nadawało im lekkości i dodatkowego uroku. - .Muzyką radowali gości: Janusz Potempski i Jakub Zajkowski (dwie gitary i dwa głosy).
Po występie zaproszonych poetów odbył się konkurs jednego wiersza.
Pierwsze miejsce zajął wiersz „Przemijanie” Teresy Pożarowszczyk, drugie – wiersz
„Złodziejka” Barbary Felczak, trzecie miejsce jury przyznało Zbigniewowi Smus
za wiersz „Poza nim”. Wyróżnienia otrzymali Antoni Grycuk za wiersz Wilk” i
Jolanta Grotte za wiersz „Na rozstajach dróg”.
Za obecność i życzliwą atmosferę dziękuję wszystkim obecnym na spotkaniu.
Anna Rykowska
Prowadząca spotkanie.
W dniu 19.10.2022 r. w Acherówce (Ursus) odbył się wieczór literacko-muzyczny w którym uczestniczyli członkowie Klubu Literackiego Metafora, członkowie Klubu Seniora Promyk oraz zaproszeni goście. Swoje wiersze prezentowały Grażyna Tatarska i Maria Nojszewska. Grał na gitarze i śpiewał Antoni Grycuk. Czas umilała śpiewem grupa seniorów z Klubu Promyk „pod batutą” Kierownika Klubu Pana Jana Trawczyńskiego.
Po występie zaproszonych poetek odbył się konkurs jednego wiersza. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Padowski, drugie – Magdalena Jaworska. Trzecie jury przyznało ex aequo Januszowi Budnikowi i Andrzejowi Wasilukowi. Wyróżnienia otrzymali Andrzej Dębkowski i Marianna Godawa.
Bardzo dziękuję uczestnikom za zaangażowanie, a członkom Klubu Seniora Promyk i jego Kierownikowi Panu Janowi Trawczyńskiemu za miłe przyjęcie.
Anna Rykowska
W dniu 23.03.2022 r. w Ośrodku Kultury Arsus z udziałem Izy Zubko, Zbigniewa Domańskiego, Natali Miżygórskiej (Żytomierz) i Janusza Litwińca odbyła się promocja tomiku Metafora Współczesności Barwy Życia 2021 (opracowanie i wydanie: grupa Literacko Artystyczna Kwadrat) zakończona konkursem jednego wiersza.
Jurorami tego konkursu byli: Iza Zubko i Zbigniew Domański.
Natalia Miżygurska przy gitarowym akompaniamencie Janusza Litwińca śpiewała piosenki w języku polskim i ukraińskim.