W środę, 15.05.2024 r., w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, odbyła się promocja almanachu „W blasku słońca”, zawierającego utwory napisane przez członków Klubu Literackiego „Metafora”, a wydanego przez Ośrodek Kultury ARSUS w Ursusie. Wstęp do tomiku, zawierający wiele interesujących, a może nawet intrygujących spostrzeżeń i przemyśleń napisała Agnieszka Herman (dziękuję Pani za podjęcie się tego zadania). Autorem projektu okładki (na pewno trudnej do przeoczenia) jest Piotr Szałkowski (jak zwykle fenomenalny). Joanna Godlewska oraz Anna Lach wykonały korektę tekstów (dzięki dziewczyny, jesteście wielkie). Jednak najważniejsza część zadania, czyli zapełnienie książki treścią, to praca 28 członków Klubu Literackiego Metafora, którzy jak podkreśliła Pani Agnieszka Herman otworzyli przed czytelnikami 28 odrębnych światów (jak się okazało, wyszło całkiem nieźle). Almanach zredagowali Anna Rykowska i Bogusław Łopuszyński (to była najbardziej żmudna część zadania). Książkę wydrukowała drukarnia ACAD (współpraca okazała się czystą przyjemnością).

Gośćmi spotkania autorskiego Klubu Literacki Metafora, które odbyło się 16.04.2024 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, byli: Grażyna Grobelska (SWL ATUT z Sochaczewa) i Kazimierz Kopystyński (członek SAP przyjechał do nas z Wałbrzycha) oraz Jan Twarowski (uczeń szkoły muzycznej drugiego stopnia) i Janusz Potempski (stały uczestnik naszych spotkań).

21.02.2024 r. Klub Literacki Metafora, działający przy Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, gościł miłośników poezji, którzy przybyli na spotkanie autorskie Joanny Godlewskiej (Klub Literacki Metafora) i Jerzego Burskiego (Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury). Muzycznie, wieczór uświetnili swoimi występami Jakub Zajkowski (śpiew i gitara) oraz Joanna (śpiew) i Janusz Potempscy (śpiew, gitara). Spotkanie prowadziła Anna Rykowska. 
Ostatnim punktem spotkania był konkurs jednego wiersza.

Na dzień 17.01.2024 r. Klub Literacki Metafora działający przy Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie zaprosił  miłośników poezji na spotkanie autorskie  Marianny Godawy i Adama Dybciaka. Bohaterowie spotkania należą do Klubu Literackiego Metafora. Spotkanie prowadziła Mira Umiastowska. Śpiewem - Joanna i grą - Janusz Potempscy przyczynili się do wzmocnienia wrażeń ze świata budowanego poezją Marianny i Adama. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za udział w jego realizacji, a gościom za sympatię i wykazaną wrażliwość.

Dziękuję także naszej klubowej koleżance, Krystynie Rejniak, za zdjęcia dokumentujące spotkanie.

Anna Rykowska

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.

W Klubie Literackim „Metafora” w dniu 04.12.2023 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbyło się w sali Kameralnej Ośrodka Kultury Arsus (wejście do kina, pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadziła Anna Rykowska, warsztaty (temat: - Tadeusz Żeleński-Boy) – Urszula Sławińska.

W dniu 15.11.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie mieliśmy przyjemność gościć dwie wspaniałe poetki – pisarki. Swoje wiersze, sympatycznym, ciepłym głosem prezentowała Danuta Kłos (Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), natomiast Mira Umiastowska (Klub Literacki Metafora) zaciekawiła (obecnych na spotkaniu) czytając fragmenty swojej najnowszej książki: Plastikowe Miasto, wydanej przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. Prezentowana twórczość obu Pań została przyjęta bardzo emocjonalnie przez uczestników spotkania, ale nie mogło być inaczej. Romantyczne wiersze Pani Danuty Kłos przenosiły wszystkich do piękniejszego, lepszego świata. Dla równowagi ducha, Plastikowe Miasto  urzekło swoim niezwykłym podejściem do realnej strony życia.

Tę część spotkania uatrakcyjniła Pani Wiktoria Majewska grając na fagocie utwory skomponowane przez: Paolo Girolamo Besozzi – Sonata B dur na fagot cz. Adagio i Presto oraz Ludwiga Milde – Tarantella Op. 20. Występ Pani Wiktorii pozostawił wrażenie lekkości i czaru.

W dniu 18.10.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, Teatr Scena Przyfabryczna prowadzony przez Joannę Godlewską (Klub Literacki Metafora) przedstawił spektakl poetycko – muzyczny p.t. „MY POECI”, poświęcony poezji Krystyny Rejniak (Klub Literacki Metafora). Scenariusz i reżyseria – Joanna Godlewska. Muzyka – Rosław.

W dniu 09.09.2023 r. Członkowie Klubu Literackiego Metafora i zaproszeni goście czytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.
Spotkanie nasze firmowała cyfra 12.
Było to 12 narodowe czytanie, spotkaliśmy się o godz. 12, a w spotkaniu uczestniczyło 12 osób. Część osób przyniosła swoje własne egzemplarze powieści Nad Niemnem. Ciekawostką byłą książka pt. „WYBÓ PISM” Elizy Orzeszkowej wydana przez KSIĄŻKĘ i WIEDZĘ w sierpniu 1952 r.
To były czarujące chwile podczas których towarzyszyliśmy bohaterom opowieści w ich życiu, ich wspomnieniach, ich problemach, jednocześnie zachwycając się przyrodą mistrzowsko opisywaną przez autorkę dzieła.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za obecność i czas poświęcony na przygotowanie do czytania
Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska

Wieczór literacko – muzyczny  21.06.2023 r

Odbył się konkurs jednego wiersza

Oprawa muzyczna: Mirosław Borkowski
Miejsce spotkania: Ośrodek Kultury ARSUS
Warszawa Ursus, ul. Traktorzystów 14


W środę, 31.05.2023 r., w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, odbyła się z udziałem Izabeli Zubko promocja almanachu „Rozsypał się świat”, zawierającego utwory napisane przez członków Klubu Literackiego „Metafora”.

W dniu 19.04.2023 r. w Sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór autorski Marzeny Kurkowskiej i Romana Jana Wysokińskiego (Klub Literacki Metafora). Autorzy prezentowali bardzo odmienne pod względem formy i treści utwory, które publiczność przyjęła z uznaniem i sympatią.

Niezawodni, jak zawsze, Joanna i Janusz Potempscy wprawili słuchaczy w pogodny nastrój swoim koncertem.    

.

Anna Rykowska

W dniu 15.03.2023 r. w Sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór autorski Krystyny Rejniak (Klub Literacki Metafora) i Zbigniewa Smusa (Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”). Zbigniew Smus zaprezentował także kilka swoich prac graficznych. Mini koncert w wykonaniu Joanny i Janusza Potempskich pozwalał zmieniać klimat spotkania. Po występie zaproszonych gości odbył się Konkurs Jednego Wiersza.

Miejsce I otrzymała Barbara Felczak.za wiersz „Znaki”

Miejsce II otrzymał Jacek Hołody za wiersz „Portrety”

Przyznano 2 równorzędne miejsca III dla Janusza Budnika za wiersz „Złudzenie” i Krzysztofa Padowskiego za wiersz bez tytułu {Tej nocy)

Wyróżnienie za wiersz „Na powitanie” otrzymała Jolanta Bogusławska.

Anna Rykowska

W dniu 18.01.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór literacko-muzyczny z udziałem Kazimiery Ścisłowskiej (Klub Literacki Metafora) i Janusza Budnika (Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), którzy przygotowali dla nas naprawdę ciekawe utwory. Część wierszy czytał Pan Jacek Hołody, co trzeba przyznać, nadawało im lekkości i dodatkowego uroku. - .Muzyką radowali gości: Janusz Potempski i Jakub Zajkowski (dwie gitary i dwa głosy).

Po występie zaproszonych poetów odbył się konkurs jednego wiersza.
Pierwsze miejsce zajął wiersz „Przemijanie” Teresy Pożarowszczyk, drugie – wiersz „Złodziejka” Barbary Felczak, trzecie miejsce jury przyznało Zbigniewowi Smus za wiersz „Poza nim”. Wyróżnienia otrzymali Antoni Grycuk za wiersz Wilk” i Jolanta Grotte za wiersz „Na rozstajach dróg”.

Za obecność i życzliwą atmosferę dziękuję wszystkim obecnym na spotkaniu.

Anna Rykowska

Prowadząca spotkanie.

W dniu 16 listopada w Ośrodku Kultury Arsus odbył się wieczór literacki poświęcony zmarłym poetkom i poetom Klubu Literackiego Metafora. Joanna Godlewska napisała i wyreżyserowała krótkie przedstawienie na podstawie utworów:
Jana Juliana Zderskiego, Jacka Głuskiego, Tadeusza Józefa Maryniaka, Krystyny Rytter, Stanisława Zwierzyńskiego, Sabiny Rokitnickiej, Jerzego Dubińskiego, Stefana Rozpędka, Jerzego Malczewskiego, Apolinarego Walerzaka, Lucyny Wasilewskiej, Zdzisława Michała Kamińskiego, Bronisławy Barbary Kępki. Przedstawienie wykonali członkowie grupy teatralnej prowadzonej przez Joannę Godlewską, którzy oprócz strawy duchowej przygotowali też strawę materialną i uczestników spotkania poczęstowali własnoręcznie wypieczonym pysznym chlebem.
Bardzo dziękuję Joannie Godlewskiej i jej grupie oraz wszystkim, którzy przybyli na spotkanie. Szczególne podziękowania dla członków rodzin naszych koleżanek i kolegów których już nie spotykamy na naszych warsztatach. Jednak dopóki o nich myślimy, dopóki o nich rozmawiamy i dopóki czytamy ich utwory to Oni ciągle są z nami.
Anna Rykowska


W dniu 18.01.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór literacko-muzyczny z udziałem Kazimiery Ścisłowskiej (Klub Literacki Metafora) i Janusza Budnika (Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), którzy przygotowali dla nas naprawdę ciekawe utwory. Część wierszy czytał Pan Jacek Hołody, co trzeba przyznać, nadawało im lekkości i dodatkowego uroku. - .Muzyką radowali gości: Janusz Potempski i Jakub Zajkowski (dwie gitary i dwa głosy).

Po występie zaproszonych poetów odbył się konkurs jednego wiersza.
Pierwsze miejsce zajął wiersz „Przemijanie” Teresy Pożarowszczyk, drugie – wiersz „Złodziejka” Barbary Felczak, trzecie miejsce jury przyznało Zbigniewowi Smus za wiersz „Poza nim”. Wyróżnienia otrzymali Antoni Grycuk za wiersz Wilk” i Jolanta Grotte za wiersz „Na rozstajach dróg”.

Za obecność i życzliwą atmosferę dziękuję wszystkim obecnym na spotkaniu.

Anna Rykowska

Prowadząca spotkanie.

W dniu 19.10.2022 r. w Acherówce (Ursus) odbył się wieczór literacko-muzyczny w którym uczestniczyli członkowie Klubu Literackiego Metafora, członkowie Klubu Seniora Promyk oraz zaproszeni goście. Swoje wiersze prezentowały Grażyna Tatarska i Maria Nojszewska. Grał na gitarze i śpiewał Antoni Grycuk. Czas umilała śpiewem grupa seniorów z Klubu Promyk „pod batutą” Kierownika Klubu Pana Jana Trawczyńskiego.

Po występie zaproszonych poetek odbył się konkurs jednego wiersza. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Padowski, drugie – Magdalena Jaworska. Trzecie jury  przyznało ex aequo Januszowi  Budnikowi i Andrzejowi Wasilukowi. Wyróżnienia otrzymali Andrzej Dębkowski i Marianna Godawa.

Bardzo dziękuję uczestnikom za zaangażowanie, a członkom Klubu Seniora Promyk i jego Kierownikowi Panu Janowi Trawczyńskiemu za miłe przyjęcie.

                                                                                                          Anna Rykowska

Promocja nowego tomiku K. L. Metafora - Poza źrenicą - miała miejsce 18.05.2022 r. w ośrodku Kultury Arsus w Ursusie.
Wstęp do almanachu napisała Alicja Maria Kuberska, która była też naszym gościem specjalnym. Grał i śpiewał (country, folk i blues) Mirosław Borkowski, autorzy czytali wybrane wiersze, a całość prowadziła Anna Rykowska.
W dniu 21.09.2022 r. w Ośrodku Kultury Arsus odbyło się spotkanie poetyckie z udziałem poetek: Jolanty Marii Grotte i Janiny Wielogurskiej. Oprawa muzyczna Joanna i Janusz Potempski (teksty i muzyka autorstwa Janusza Potempskiego). Teksty Janiny Wielogórskiej śpiewał Jakub Zajkowski (muzyka i gra na gitarze Jakub Zajkowski).
W dniu 20.04.2022 w Ośrodku Kultury Arsus odbyło się spotkanie poetyckie z udziałem poetek: Barbary Felczak - ATUT z Sochaczewa i Teresy Pożarowszczyk - METAFORA z Warszawy Ursusa. Oprawa muzyczna Janusz Potempski.
W konkursie jednego wiersza, który odbył się po występie poetek nagrody zdobyli: Grażyna Grobelska - I miejsce, Marianna Godawa - II miejsce, Janusz Budnik - III miejsce. Wyróżnienia otrzymali - Wanda Kłos, Janusz Potempski i Roman Filimon.

W dniu 23.03.2022 r. w Ośrodku Kultury Arsus z udziałem Izy Zubko, Zbigniewa Domańskiego, Natali Miżygórskiej (Żytomierz) i Janusza Litwińca odbyła się promocja tomiku Metafora Współczesności Barwy Życia 2021 (opracowanie i wydanie: grupa Literacko Artystyczna Kwadrat) zakończona konkursem jednego wiersza.

Jurorami tego konkursu byli: Iza Zubko i Zbigniew Domański.

Natalia Miżygurska przy gitarowym akompaniamencie Janusza Litwińca śpiewała piosenki w języku polskim i ukraińskim.

Spotkanie z udziałem poetów: Marianny Godawy i Andrzeja Marka Dębkowskiego oraz Joanny i Janusza Potempskich którzy zapewnili oprawę muzyczna. Spotkanie odbyło się 16.02.2022 w sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie.
16 listopada 2021 w Ośrodku Kultury Arsus odbył się wieczór literacki z udziałem Miry Umiastowskiej i Antoniego Grycuka. Prowadzenie Anna Rykowska

Spotkanie członków K.L. Metafora 01.03.2021 r.
Skromne, ale bardzo wyczekiwane

Po kilku miesiącach zawieszenia, w dniu 22 czerwca 2020 r., spotkali się członkowie Klubu Literackiego Metafora. Radość była wielka, tym bardziej, że czekał kolejny almanach: Dwie strony.
Wieczór poetycki Zdzisława Michała Kamińskiego i Romana Filimona,
 Arsus w dniu 19.02.2020 r. 
Prowadzenie Joanna Godlewska
15.01.2020 r. Arsus
Wieczór poezji Eweliny Pilawy i Krzysztofa Padowskiegoo. Wiersze czytają Ewelina Pilawa, Krzysztof Padowski i Andrzej Marek Dębkowski.
Śpiewa Joanna Potempska. Na gitarze gra Janusz Potempski.
Prowadzenie Anna Rykowska

 20.11.2019 godz.17 Sala Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie

Wieczór poetycki z udziałem Marianny Godawy i Andrzeja Marka Dębkowskiego

16.10.2019 godz.17 Sala Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie

Wieczór poezji Anny Rykowskiej. Wiersze czytały Anna Rykowska, Maria Nojszewska i Marianna Godawa. 
Gra na gitarze Janusz Potempski. Śpiew Joanna Potempska.

Promocja Almanachu XII "POKÓJ GOŚCINNY" 15.05.2019 r.  Ośrodek Kultury Arsus w Ursusie

Wieczór  20.03.2019 r. poświęcony poezji Krystyny Rytter, Sabiny Rokitnickiej, Tadeusza Maryniaka, Stanisława Zwierzyńskiego, Stefana Rozpędka i Sławomira Mierzejewskiego.

Spotkanie listopad 2018 r. na którym promowano  Almanach XI Niełatwe drogi do Niepodległej Nie tylko z Euterpe.

Koszyk

Koszyk jest pusty.

google-site-verification: google4aebcb7c9a4e06c8.html