23.10.2024 r. w sali imprez Ośrodka  Kultury Arsus, mieszczącego się przy ul. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego 16 w Ursusie, Klub Literacki Metafora gościł poetkę – Agnieszkę Herman. Wtopieni w „Tło” z uwagą i przejęciem wsłuchiwaliśmy się w finezyjnie snute opowieści o różnych aspektach życia, które akurat wtedy, gdy autorka zwraca na nie uwagę, przybierają cieplejsze barwy, stają się  niezwykłe. I nie ma znaczenia, czy taka transformacja została uwięziona w wierszu czy w klasycznym haiku. Bardzo dziękuję Pani Agnieszce Herman za ten niezapomniany wieczór.

Dziękuję także Antoniemu Grycukowi za uświetnienie spotkania śpiewem i grą na gitarze, a wszystkim gościom za czynny udział w tej uczcie poetyckiej.

Anna Rykowska

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora

MIEJSCE AKCJI: Ośrodek Kultury Arsus, Warszawa, ul. Gen. Sosnkowskiego 16

UCZESTNICY AKCJI: członkowie Klubu Literackiego Metafora i przyjaciele

Dramat romantyczny: KORDIAN

Autor dramatu: JULIUSZ SŁOWACKI

Spotkanie odbyło się w sali imprez Domu Kultury Kolorowa w Ursusie (przynajmniej było trochę chłodniej niż na dworze).

Czytając fragmenty tego dramatu (oczywiście z podziałem na role), towarzyszyliśmy Kordianowi w jego rozterkach, zmaganiach z niezdecydowaniem, poszukiwaniach i obserwowaliśmy przytłaczającą potrzebę wpłynięcia na zmianę losu ojczyzny. Jednocześnie obserwowaliśmy przeraźliwą samotność tego romantycznego bohatera, który ignorował jedyną przyjazną mu duszę – Grzegorza.

Wydarzenie wyreżyserowała Anna Rykowska. W czytaniu udział wzięło 15 osób ( w tym kilku przyjaciół naszego Klubu). Na zakończenie mieliśmy przyjemność wysłuchać Jana Twarowskiego, który na gitarze wykonał utwory dwóch polskich kompozytorów: „Tango złotych liści” – Mirosława Drożdżowskiego oraz „Diligenza postale” – Marka Konrada Sokołowskiego.

Uczestnicy spotkania, którzy przybyli z egzemplarzem Kordiana, mieli możliwość opieczętowania książki pamiątkowym stemplem przekazanym z Kancelarii Prezydenta, potwierdzającym uczestniczenie w wydarzeniu.

Wszystkim bardzo dziękuję za staranne przygotowanie się do odegrania wyznaczonych ról. Byliście wspaniali.

                                                                                                                                                       Z wyrazami wdzięczności za włożony trud i za wspaniały efekt

                                                                                                                                                   Anna Rykowska

                                                                                                                                                         Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.



12.06.2024 r. Klub Literacki Metafora po raz ostatni organizował spotkanie z poetami w sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie. Bohaterami spotkania autorskiego byli:
Paweł Soroka (RSTK) i Mieczysław Kozłowski (K. L. Metafora). Obaj panowie należą do ZLP. Drzwi do świata muzyki otworzyli nam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie: Katarzyna Zapisek, Maria Zapisek, Antoni Bąkowski, Piotr Bąkowski, a także nauczycielka tejże szkoły, Pani Anna Bąkowska. Muzycznie, spotkanie urozmaicili nam również Joanna i Janusz Potempscy.

Prof. Paweł Soroka – politolog, wykładowca akademicki, autor i współautor rozlicznych publikacji z zakresu (między innymi) różnych dziedzin polskiej gospodarki i obronności, na tym spotkaniu wystąpił jako poeta i autor kilkunastu obrazów. Prezentował różnorodne tematycznie wiersze: od przepełnionych duchem historii przez realistyczne obrazki życia codziennego czy, wypełnione niekonwencjonalnymi skojarzeniami utwory, pełne fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, aż do subtelnej liryki miłosnej. Obrazy Pawła Soroki można zobaczyć w galerii zdjęć;

Mieczysław Kozłowski – współtwórca i wieloletni redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Metafora, z wykształcenia polonista i dziennikarz, członek Klubu Literackiego Metafora. Debiutował w 1968 r. Pisze wiersze, prozę poetycką i aforyzmy. Jego twórczość trafiła między innymi do Czech, Rumunii, Włoch. Jest laureatem wielu konkursów literackich. Ostatnio, w maju 2024 r. otrzymał drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie organizowanym w Karczewie. W jego poezji czasami można dopatrzeć się paradoksu, czy łamania zasad związków wyrazowych. Przedstawione na spotkaniu wiersze poświęcone rodzicom, żonie, przyjaciołom, w których stosuje oryginalne metafory zachwycające sugestywnym przekazem, były przejmującym świadectwem miłości i tęsknoty, ale też nieuchronnej akceptacji czasu teraźniejszego. Mieczysław Kozłowski pokazał się też jako wnikliwy obserwator życia codziennego, wychwytujący śmiesznostki i przywary rodzaju ludzkiego (wiersz pokolenia).

Bardzo dziękuję Panom za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie swojego dorobku artystycznego.

Kilku wierszy obydwu poetów wysłuchaliśmy w pięknej interpretacji Andrzeja Marka Dębkowskiego. Bardzo dziękuję Andrzeju.

Występy poetów przedzielały występy uczniów szkoły muzycznej, podczas których wysłuchaliśmy:

Arii Henriego Purcella wykonanej na klarnecie przez Antoniego Bąkowskiego z akompaniamentem (pianino) Anny Bąkowskiej,

– wykonanego na flecie przez Katarzynę Zapisek utworu Zakochany dzięcioł (akompaniament na pianinie – Anna Bąkowska),

– utworu Spirytual z pól bawełny w wykonaniu Piotra Bąkowskiego (akordeon) i Anny Bąkowskiej (akompaniament na pianinie),

Marii Zapisek, która zagrała na pianinie dwa utwory: Wietrzyk Feliksa Rybickiego i Małe preludium Jana Sebastiana Bacha.

Wielkie brawa dla młodych gości, bo to był świetny występ.

Mieliśmy także piękną niespodziankę, którą sprawiła nam Pani Anna Bąkowska. Na zakończenie występu uczniów zagrała na flecie Taniec błogosławionych duchów z opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Gluck’a. Bardzo dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną.

Taki koncert, przydarzył się nam pierwszy raz w całej historii naszych spotkań.

W ostatniej części spotkania odbył się konkurs jednego wiersza, w którym uczestniczyło 12 poetów. Jury w składzie – Paweł Soroka, Mieczysław Kozłowski i Krystian Prądzyński wyróżniło:
– wiersz bez tytułu (Ach pustka..) Justyny Cholewiak oraz wiersz „Długowieczność” Janusza Potempskiego.
Trzecie miejsce otrzymał wiersz bez tytułu (Pamięci bohatera Mateusza Sitka…) napisany przez Krzysztofa Padowskiego.

Drugie miejsce przypadło Elżbiecie Kurdej-Oklesińskiej za wiersz „Kochasz mnie”, a zwyciężczynią konkursu została Bożena Anna Śmierzyńska, autorka wiersza „Międzypokoleniowy mus mediacji”.

Czas w którym jury oceniało wiersze, śpiewem i grą na gitarze wypełnili nam nasi przyjaciele Joanna i Janusz Potempscy. Joanno i Januszu, bardzo dziękuję za wasze nieustające wsparcie.

Było różnorodnie, było sympatycznie i niepowtarzalnie. Jak zawsze, występujący goście zaprezentowali swoją najwspanialszą stronę, a goście słuchający z uznaniem to docenili. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i wspaniały odbiór prezentowanych wierszy, obrazów i muzyki.

Spotkanie prowadziła Anna Rykowska.

Nagłośnienie kontrolował Krzysztof Brych

Zdjęcia wykonał Jacek Rykowski

Anna Rykowska

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.


Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 03.06.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu budynku, potem na pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie i warsztaty prowadzi Anna Rykowska (poezja Krzysztofa Koehlera).

Temat specjalny spotkania: rozlane mleko, ojciec.

Wstęp wolny

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska



W środę, 15.05.2024 r., w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, odbyła się promocja almanachu „W blasku słońca”, zawierającego utwory napisane przez członków Klubu Literackiego „Metafora”, a wydanego przez Ośrodek Kultury ARSUS w Ursusie. Wstęp do tomiku, zawierający wiele interesujących, a może nawet intrygujących spostrzeżeń i przemyśleń napisała Agnieszka Herman (dziękuję Pani za podjęcie się tego zadania). Autorem projektu okładki (na pewno trudnej do przeoczenia) jest Piotr Szałkowski (jak zwykle fenomenalny). Joanna Godlewska oraz Anna Lach wykonały korektę tekstów (dzięki dziewczyny, jesteście wielkie). Jednak najważniejsza część zadania, czyli zapełnienie książki treścią, to praca 28 członków Klubu Literackiego Metafora, którzy jak podkreśliła Pani Agnieszka Herman otworzyli przed czytelnikami 28 odrębnych światów (jak się okazało, wyszło całkiem nieźle). Almanach zredagowali Anna Rykowska i Bogusław Łopuszyński (to była najbardziej żmudna część zadania). Książkę wydrukowała drukarnia ACAD (współpraca okazała się czystą przyjemnością).

W dniu promocji aura stanęła na wysokości zadania i dostosowała się do tytułu. Uroczystość odbywała się w jasnym blasku słońca, chociaż było już popołudnie.

Spotkanie prowadziła Anna Rykowska. Po krótkim wstępie dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus”, Pana Bogusława Łopuszyńskiego, zebranym autorom i gościom kilka wniosków przekazała Agnieszka Herman, po czym absolutną niespodziankę sprawiła obecnym, ale szczególnie Pani Agnieszce, Elżbieta Kurdej-Oklesińska.

Oto ta niespodzianka – wiersz napisany z uwzględnieniem tytułów książek Agnieszki Herman.

„Polskiej poetce, autorce pięciu tomików poetyckich, autorce okładek do książek. Laureatce Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego (2020). Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku, nominowanej do Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku (2021).

Wybuchło słońce
i zapisało światłem
jesień.
Najtrudniej iść
środkiem dnia.
Punkt przecięcia
naszych dróg
stał się tłem
dla kolorów, które
niesie życie…”

07 maja 2024 r. Elżbieta Kurdej-Oklesińska

Każdy autor miał kilka chwil na zaprezentowanie wybranych z tomiku utworów. W przerwach między słowem mówionym, Antoni Grycuk zachwycał nas świetną grą na gitarze i oczarowywał śpiewem (to było niesamowite przeżycie – wielkie dzięki).

Jeszcze raz bardzo dziękuję autorom oraz wszystkim osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w powstanie almanachu „W blasku słońca” za ich dobre chęci i rzetelną pracę.

Obecnym na spotkaniu dziękuję za wspaniałą atmosferę, wzajemną życzliwość i ciepłe przyjęcie prezentowanych utworów.

Panu Krzysztofowi Brych dziękuję za nagłośnienie spotkania i zagranie na pianinie piosenki „Sto lat”.

Panu Bogusławowi Łopuszyńskiemu olbrzymie podziękowanie za nieustające wsparcie dla działań
K. L. Metafora

Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska     

Ze smutkiem informuję, że w dniu 26.04.2024 r. zmarła wspaniała poetka, wieloletnia (od 1999 r.  do 2012 r.), aktywna członkini Klubu Literackiego Metafora w Ursusie, śp. Zofia Staśkiewicz.

Msza pogrzebowa odbędzie się w dniu 2.05.2024 r. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej
w Ursusie o godz. 10.00, po czym nastąpi pochówek na cmentarzu na Solipsach w Ursusie, przy
ul. Ryżowej 15

                                                                                              Anna Rykowska

                                                                                               Przewodnicząca Klubu Literackiego

                                                                                              Metafora


Sprawozdanie ze spotkania, które miało miejsce 16 kwietnia.

Gośćmi spotkania autorskiego Klubu Literacki Metafora, które odbyło się 16.04.2024 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, byli: Grażyna Grobelska (SWL ATUT z Sochaczewa) i Kazimierz Kopystyński (członek SAP przyjechał do nas z Wałbrzycha) oraz Jan Twarowski (uczeń szkoły muzycznej drugiego stopnia) i Janusz Potempski (stały uczestnik naszych spotkań).

Grażyna Grobelska, poprzez prezentowane wiersze, ujawniła, że jej fascynacja Warszawą, losami miasta i jego mieszkańców jest nieprzemijająca, ale także nieprzemijające jest jej uznanie dla postaw i czynów, które wskazują na miłość do Ojczyzny.

Kazimierz Kopystyński swoje wiersze pogrupował tematycznie. I tak, było kilka wierszy o poezji, były wiersze pisane dla kobiet i o kobietach, potem wiersze poświęcone górom (wielkiej miłości poety), a na końcu fraszki.

Wiersze prezentowane przez poetów zostały z uwagą wysłuchane i dobrze przyjęte przez obecnych na sali sympatyków poezji.

Występ poetów przedzielał mini koncert gitarowy Jana Twarowskiego, podczas którego wysłuchaliśmy:

- Vals Venezolano skomponowany przez Antonio Lauro (1917 – 1986),

- Lagrima Preludio; Francisco Tarrega (1852 – 1909),

- Suite del Recuerdo 1. Evocation; Jose Louis Merlin (ur. 1952 r.),

- Joropo; Jose Louis Merlin.

Słuchanie muzyki gitarowej kompozytorów wywodzących się z kultury latynoamerykańskiej, to ciekawe doświadczenie.

Janusz Potempski, jak zawsze prezentował swoje kompozycje i swoje teksty. Tym razem na wesoło.

Spotkanie prowadziła Anna Rykowska

W konkursie jednego wiersza wystąpiło 13 poetów. Wiersze oceniało Jury w składzie: Grażyna Grobelska, Kazimierz Kopystyński i Krzysztof Padowski.

Wyróżnienia otrzymały:

Teresa Zagajewska (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz „Dzień przeminął”;

Danuta Kłos (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz „Marzenia w kieszeniach”.

III miejsce Jury przyznało:

Elżbiecie Sztypok (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz bez tytułu;

II miejsce uzyskała:

Mira Umiastowska (Klub Literacki Metafora) za wiersz „Ludzkie gadanie”;

I miejscem Jury wyróżniło:

Krystiana Prądzyńskiego (Klub Literacki Metafora) za wiersz „ Spojrzenie na Tybet”

Było ciekawie, było miło i za to dziękuję gościom prezentującym swoje utwory i gościom wsłuchanym w ich przekaz.

Zdjęcia wykonała Krystyna Rejniak.

Anna Rykowska

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.                                                                                             



Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 08.04.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali Kameralnej Ośrodka Kultury Arsus (wejście do kina, potem na pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadzi Anna Rykowska, warsztaty (Monodram Stanisławy Ossowskiej – „Wznoszę oczy ku niebu”) – Stanisława Ossowska.

Temat specjalny spotkania: ognik

Wstęp wolny

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska


Wszystkim członkom Klubu Literackiego Metafora oraz wszystkim przyjaciołom, sympatykom i znajomym klubu życzę radosnych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych. To czas niosący Dobrą Nowinę, zatem niech dobro zagości wśród nas.

Anna Rykowska



Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 04.03.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali Klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu bydynku, pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadzi Anna Rykowska, warsztaty (temat: Witold Gombrowicz) – Elżbieta Kozłowska.
Tematy specjalne spotkania: zmierzch
Wstęp wolny
Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska

Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 05.02.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali Klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu bydynku, pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadzi Anna Rykowska, warsztaty (temat: Poezja bengalska na rzecz języka bengalskiego) – Magdalena Lipińska.

Tematy specjalne spotkania: walentynki, koty, żaby

Wstęp wolny

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska



Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 08.01.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali Klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu bydynku, pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadzi Anna Rykowska, warsztaty (temat: - poezja Zbigniewa Herberta) – Mieczysław Kozłowski.

Temat specjalny spotkania: śnieg

Wstęp wolny

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska


  

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku

życzę Członkom Klubu Literackiego Metafora, wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom, pracownikom i współpracownikom Ośrodka Kultury Arsus oraz wszystkim rodakom, by ten czas przyniósł nam i naszym bliskim spokój wewnętrzny i umiejętność doceniania każdej chwili naszego życia, a także umiejętność rozumienia, szanowania, cenienia i chronienia każdego innego człowieka. Życzę również, byśmy my doznawali takiego samego traktowania. Niech czas świąteczny pozwoli zagościć w naszych domach wyrozumiałości i szczęściu, byśmy mogli cieszyć się pokojem i nadzieją na dobrą przyszłość.

Przewodnicząca KL Metafora

Anna Rykowska



Grudniowe warsztaty K.L. Metafora były odmienne niż wszystkie nasze spotkania, w których uczestniczyliśmy w 2023 r.

Tadeusz Boy- Żeleński był bohaterem warsztatów przygotowanych i wygłoszonych przez Urszulę Sławińską. Na zakończenie swojego opracowania nasza koleżanka odczytała tekst „Boylandia” napisany przez Bogdana Nowickiego (Tekst załączony poniżej sprawozdania). Planując taki temat nie wiedzieliśmy jeszcze, że Tadeusz Boy-Żeleński zostanie ogłoszony patronem roku 2024 w województwie mazowieckim.

Jednak główną atrakcją wieczoru, był Mikołaj (powiedział, że przybył z Finlandii), który życzliwie wysłuchał występu każdego uczestnika spotkania. Nikt nie dostał rózgi, dlatego można przypuszczać, że wszyscy byli grzeczni, a nasza twórczość przypadła mu do gustu. Śpiewane wspólnie kolędy i składane życzenia czyniły ten wieczór wyjątkowym, pełnym radości, ciepła, wzajemnego zrozumienia i sympatii.

Dziękuję wszystkim członkom klubu i zaproszonym gościom - przyjaciołom za stworzenie tak wspaniałej atmosfery.

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora

Anna Rykowska

Bogdan Nowicki

„Boylandia”

Dla Boya życie bez literatury byłoby niemożliwe, nie tylko pozbawione racji, ale i trudu żeby je znosić. Dzień bez tekstu, dzień bez skrawka tekstu to dzień zmarnowany. Dlatego jego twórczość jest permanentna: pisał eseje, felietony, rozprawy, polemiki, przyczynki, wstępy, pamflety, ponieważ interesowały go różne sposoby narracji, literacki pluralizm od form osobistych, kontemplatywnych, aż po formy prawie reporterskie czy dziennikarskie – impulsywne, kontrowersyjne, zadziorne. Zawsze soczyste, nie pozostawiające czytelnika obojętnym.

Lubił ferować wyroki oraz opinie na miarę sytuacji, tak jakby poprzez swoje artykuły i wypowiedzi chciał odnaleźć właściwy moment na stworzenie świata – mierziła go czcza gadanina, stereotypy, kalki myślowe. Mierzili go koledzy po piórze, którzy zezowali ku kompromisowi. Toteż był osobny, samoistny, pryncypialny.

Jego sowa nie wyfruwała dopiero o zmierzchu, ale towarzyszyła mu przez całą dobę.

Jako wspaniały tłumacz literatury francuskiej, podarował nam „Myśli” Pascala, „Pustelnię parmeńską”, „Czerwone i czarne” Stendhala, „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta. Ponadto poświęcił tym tuzom literatury światowej wspaniałe studia – szkice, przybliżające nam treści, meandry oraz ponadczasowe zalety ich prac.

Boy był racjonalistą, wobec tego, co mistyczne zachowywał dystans, rezerwę, nakłuwał nadętą imaginację szpilką ironii, a jednak cenił wyobraźnię, instynkt, uczucie, Stendhala nazywając między innymi „człowiekiem miłości”, kimś kto poza prymitywnymi marionetkami, zaludniał swoje powieści postaciami kobiecymi, pełnymi poezji, oddychającymi prawdą.

Boy poszukiwał rzeczy za sprawą których „dusza bogaci się o jeden ton, oryginalny i mocny”, dlatego jego proza wciąż pozostaje aktualna, nowoczesna – zawdzięcza to nie tylko treści, ale również samemu językowi, który jest giętki, lotny, rozporządzający całą skalą od subtelnej ironii, aż do wymownego patosu, umiejący najpoważniejszy i najtrudniejszy przedmiot uprzystępnić każdej inteligencji.

----------------------------------------------------------

Podczas konkursu jednego wiersza, który odbył się w Klubie Literackim Metafora
w Ursusie w dniu 15.11.2023 r., Jury w składzie:

Barbara Felczak (Sochaczewskie wieczory literackie „Atut”) – Przewodnicząca,

Mira Umiastowska (K.L. Metafora),

Danuta Kłos (Sochaczewskie wieczory literackie „Atut”)

przyznało nagrody i wyróżnienia dla:

Marzeny Woźniak-Milewskiej – wyróżnienie,

Andrzeja Dębkowskiego – wyróżnienie,

Barbary Gradek – III miejsce,

Anny Lach – II miejsce,

Janusza Potempskiego – I miejsce

Bardzo dziękuję całemu Jury za ocenę i dokonanie wyboru wierszy, ale szczególnie dziękuję Barbarze Felczak za wyrażenie zgody na objęcie funkcji przewodniczącej Jury.

Przewodnicząca K.L. Metafora Anna Rykowska


Z cyklu "Moje Pasje" -04.05.2021

Autorski wieczór poezji Andrzeja Marka Dębkowskiego i Zbigniewa Kurzyńskiego

Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 04.12.2023 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali Kameralnej Ośrodka Kultury Arsus (wejście do kina, pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadzi Anna Rykowska, warsztaty (temat: - Tadeusz Żeleński-Boy) – Urszula Sławińska.

Temat specjalny spotkania: życzenie

Przewidziana wizyta Mikołaja.

Wstęp wolny

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska


W dniu 15.11.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie mieliśmy przyjemność gościć dwie wspaniałe poetki – pisarki. Swoje wiersze, sympatycznym, ciepłym głosem prezentowała Danuta Kłos (Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), natomiast Mira Umiastowska (Klub Literacki Metafora) zaciekawiła (obecnych na spotkaniu) czytając fragmenty swojej najnowszej książki: Plastikowe Miasto, wydanej przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. Prezentowana twórczość obu Pań została przyjęta bardzo emocjonalnie przez uczestników spotkania, ale nie mogło być inaczej. Romantyczne wiersze Pani Danuty Kłos przenosiły wszystkich do piękniejszego, lepszego świata. Dla równowagi ducha, Plastikowe Miasto  urzekło swoim niezwykłym podejściem do realnej strony życia.

Tę część spotkania uatrakcyjniła Pani Wiktoria Majewska grając na fagocie utwory skomponowane przez: Paolo Girolamo Besozzi – Sonata B dur na fagot cz. Adagio i Presto oraz Ludwiga Milde – Tarantella Op. 20. Występ Pani Wiktorii pozostawił wrażenie lekkości i czaru.

Po występie zaproszonych poetek odbył się konkurs jednego wiersza.

Jury przyznało pierwsze miejsce

– Januszowi Potempskiemu za wiersz – Gdzie byłaś;

– drugie miejsce Annie Lach – za wiersz Myśli;

– trzecie miejsce Barbarze Gradek – za wiersz W oparach iluzji.

Wyróżnienia otrzymali: Marzena Woźniak-Milewska – za wiersz Powroty, a Andrzej Marek Dębkowski – za wiersz Wyprane myśli.

W czasie obrad jury goście z przyjemnością wysłuchali mini koncertu Joanny i Janusza Potempskich.

Bardzo dziękuję wszystkim artystom za piękny wkład w spotkanie, a wspaniałym gościom za żywą, i życzliwą reakcję na przedstawione propozycje literacko-muzyczne.

Anna Rykowska

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.

 

 Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 06.11.2023 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu, pierwsze piętro).  Warsztaty prowadzi Anna Rykowska

Czytamy wiersze naszych zmarłych koleżanek i kolegów

Temat specjalny spotkania: rozstanie.

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska



W dniu 18.10.2023 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, Teatr Scena Przyfabryczna prowadzony przez Joannę Godlewską (Klub Literacki Metafora) przedstawił spektakl poetycko – muzyczny p.t. „MY POECI”, poświęcony poezji Krystyny Rejniak (Klub Literacki Metafora). Scenariusz i reżyseria – Joanna Godlewska. Muzyka – Rosław.

Godzina minęła nie wiadomo kiedy, w czarującej atmosferze poezji, pięknej interpretacji tekstów, ciekawym wykonaniu piosenek i w obecności sporej ilości przybyłych gości.

Autorom spektaklu i wykonawcom gratuluję i dziękuję za występ.

Gościom zaś, dziękuję za wspaniały odbiór przedstawienia i gorące brawa dla wykonawców.

Anna Rykowska

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.



Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 02.10.2023 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu, pierwsze piętro).  Warsztaty prowadzi Anna Rykowska

Temat specjalny spotkania: listy, znaczki pocztowe, ptaki


Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska


W dniu 09.09.2023 r. Członkowie Klubu Literackiego Metafora i zaproszeni goście czytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.

Spotkanie nasze firmowała cyfra 12.

Było to 12 narodowe czytanie, spotkaliśmy się o godz. 12, a w spotkaniu uczestniczyło 12 osób. Część osób przyniosła swoje własne egzemplarze powieści Nad Niemnem. Ciekawostką byłą książka pt. „WYBÓ PISM” Elizy Orzeszkowej wydana przez KSIĄŻKĘ i WIEDZĘ w sierpniu 1952 r.

To były czarujące chwile podczas których towarzyszyliśmy bohaterom opowieści w ich życiu, ich wspomnieniach, ich problemach, jednocześnie zachwycając się przyrodą mistrzowsko opisywaną przez autorkę dzieła.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za obecność i czas poświęcony na przygotowanie do czytania

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska






W dniu 09.09.2023 r. Członkowie Klubu Literackiego Metafora i zaproszeni goście czytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.

Spotkanie nasze firmowała cyfra 12.

Było to 12 narodowe czytanie, spotkaliśmy się o godz. 12, a w spotkaniu uczestniczyło 12 osób. Część osób przyniosła swoje własne egzemplarze powieści Nad Niemnem. Ciekawostką byłą książka pt. „WYBÓ PISM” Elizy Orzeszkowej wydana przez KSIĄŻKĘ i WIEDZĘ w sierpniu 1952 r.

To były czarujące chwile podczas których towarzyszyliśmy bohaterom opowieści w ich życiu, ich wspomnieniach, ich problemach, jednocześnie zachwycając się przyrodą mistrzowsko opisywaną przez autorkę dzieła.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za obecność i czas poświęcony na przygotowanie do czytania

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska




Korekta Zaproszenia

Wszystkich chętnych do czytania (wraz z Członkami Klubu Literackiego Metafora) powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem informuję, że z przyczyn od nas niezależnych zmianie uległ termin tego wydarzenia. Czytanie odbędzie się w dniu 09.09.2023 r. o godz. 12 w Sali Kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie (wejście jak do kina, pierwsze piętro). Można przyjść i poczytać lub tylko posłuchać. Wstęp wolny.

Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora

Anna Rykowwska


Zaproszenie

Członkowie Klubu Literackiego „Metafora” zapraszają do wspólnego czytania powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem, które odbędzie się w Sali Kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie (wejście jak do Kina, pierwsze piętro) w dniu 02.09.2023 r. od godz. 11.

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska



Zaproszenie

Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 04.09.2023 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu, pierwsze piętro).  Warsztaty poprowadzi Mira Umiastowska Temat warsztatów – Villanella

Temat specjalny spotkania: cztery pory roku: lato.

Przewodnicząca K. L. Metafora

Anna Rykowska


W dniu 21.06.2023 r. w sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór autorski Magdaleny Lipińskiej – połączony z promocją jej tomiku wierszy p.t. „Noce i wieczory” i Zbigniewa Kurzyńskiego. Obecni na spotkaniu goście z uznaniem przyjęli zarówno poezję Magdy Lipińskiej  (liryka osobista z odrobiną autoironii) jak i świetną satyrę Zbyszka Kurzyńskiego.

Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy mini koncertu muzyki Country w wykonaniu Pana Mirosława Borkowskiego, który grał na gitarze, ukulele, organkach oraz śpiewał.

Podczas spotkania odbył się konkurs jednego wiersza. Jury przyznało dwie równorzędne, trzecie nagrody dla Pani Teresy Pożarowszczyk za wiersz „Prawda” oraz Pana  Krzysztofa Padowskiego za wiersz bez tytułu.

Drugie miejsce otrzymała Pani Magdalena Jaworska za wiersz „Wiatr”.

Autorka wiersza „Staruszki”, Pani Marianna Godawa otrzymała pierwsze miejsce.

  

.

Anna Rykowska


W środę, 31.05.2023 r., w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, odbyła się z udziałem Izabeli Zubko promocja almanachu „Rozsypał się świat”, zawierającego utwory napisane przez członków Klubu Literackiego „Metafora”.

Pani Izabela Zubko napisała bardzo interesujący wstęp do tomiku, Pan Piotr Szałkowski przygotował ciepłą, wpisującą się w konwencję metafory okładkę, Pani Joanna Godlewska zadbała by autorzy nie narazili się naszemu językowi ojczystemu, a autorzy dali to co w nich najlepsze – głębie swej duszy i piękno umysłu. Almanach zredagowali Anna Rykowska i Bogusław Łopuszyński, natomiast drukarnia ACAD złożyła to dzieło w całość. I oto jest – gotowe do wzięcia.

Pani Izabela Zubko podzieliła się swoimi przemyśleniami i refleksjami na temat almanachu, autorzy zaprezentowali wybrane z tomiku utwory, a spotkanie wzbogacili Joanna i Janusz Potempscy, prezentując autorskie piosenki Janusza Potempskiego.

Anna Rykowska


Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej ogłasza konkurs poetycki „Magia Ogrodów”

Konkurs jest otwarty – dostępny dla wszystkich pełnoletnich twórców: zrzeszonych i niezrzeszonych w stowarzyszeniach twórczych. Utwory muszą być oryginalne, napisane przez uczestników konkursu, nigdzie wcześniej niepublikowane (w wydawnictwach zwartych, prasie i internecie) i nienagradzane wcześniej w innych konkursach. Tym razem nie narzucamy tematu, przewidziana jest nagroda specjalna za wiersz o szeroko pojętej tematyce ogrodowej. Nagroda specjalna nie wyklucza otrzymania jednocześnie jednej z nagród ogólnych.


W dniu 19.04.2023 r. w Sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór autorski Marzeny Kurkowskiej i Romana Jana Wysokińskiego (Klub Literacki Metafora). Autorzy prezentowali bardzo odmienne pod względem formy i treści utwory, które publiczność przyjęła z uznaniem i sympatią.

Niezawodni, jak zawsze, Joanna i Janusz Potempscy wprawili słuchaczy w pogodny nastrój swoim koncertem.    

.

Anna Rykowska


W dniu 15.03.2023 r. w Sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie odbył się wieczór autorski Krystyny Rejniak (Klub Literacki Metafora) i Zbigniewa Smusa (Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”). Zbigniew Smus zaprezentował także kilka swoich prac graficznych. Mini koncert w wykonaniu Joanny i Janusza Potempskich pozwalał zmieniać klimat spotkania. Po występie zaproszonych gości odbył się Konkurs Jednego Wiersza.

Miejsce I otrzymała Barbara Felczak.za wiersz „Znaki”

Miejsce II otrzymał Jacek Hołody za wiersz „Portrety”

Przyznano 2 równorzędne miejsca III dla Janusza Budnika za wiersz „Złudzenie” i Krzysztofa Padowskiego za wiersz bez tytułu {Tej nocy)

Wyróżnienie za wiersz „Na powitanie” otrzymała Jolanta Bogusławska.

Anna Rykowska

Konkurs Jednego Wiersza



Serdecznie zapraszam na nasze spotkanie z poezją Wiosna, ach to ty w dniu 19 marca(niedziela) o godzinie 13.00.
w programie między innymi Konkurs Jednego Wiersza - temat Walentynki, wiosna  Dzień kobiet , niekoniecznie poważnie.
W załaczniku plakat.
Pozdrawiam Grażyna Grobelska Atut
-----------------------------------------------

Z cyklu "Moje Pasje" -04.05.2021

Autorski wieczór poezji Andrzeja Marka Dębkowskiego i Zbigniewa Kurzyńskiego

Link-Moje Pasje

Z cyklu "Moje Pasje" -13.04.2021

Autorski wieczór poetycki Marianny Godawy i Anny Rykowskiej - "Gdy Kwitną Bzy".

Link-Moje Pasje "Gdy kwitną Bzy"



google-site-verification: google4aebcb7c9a4e06c8.html