23.10.2024 r. w sali imprez Ośrodka Kultury Arsus, mieszczącego się przy ul. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego 16 w Ursusie, Klub Literacki Metafora gościł poetkę – Agnieszkę Herman. Wtopieni w „Tło” z uwagą i przejęciem wsłuchiwaliśmy się w finezyjnie snute opowieści o różnych aspektach życia, które akurat wtedy, gdy autorka zwraca na nie uwagę, przybierają cieplejsze barwy, stają się niezwykłe. I nie ma znaczenia, czy taka transformacja została uwięziona w wierszu czy w klasycznym haiku. Bardzo dziękuję Pani Agnieszce Herman za ten niezapomniany wieczór.
Dziękuję także Antoniemu Grycukowi za uświetnienie spotkania śpiewem i grą na gitarze, a wszystkim gościom za czynny udział w tej uczcie poetyckiej.
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora
MIEJSCE AKCJI: Ośrodek Kultury Arsus, Warszawa, ul. Gen. Sosnkowskiego 16
UCZESTNICY AKCJI: członkowie Klubu Literackiego Metafora i przyjaciele
Dramat romantyczny: KORDIAN
Autor dramatu: JULIUSZ SŁOWACKI
Spotkanie odbyło się w sali imprez Domu Kultury Kolorowa w Ursusie (przynajmniej było trochę chłodniej niż na dworze).
Czytając fragmenty tego dramatu (oczywiście z podziałem na role), towarzyszyliśmy Kordianowi w jego rozterkach, zmaganiach z niezdecydowaniem, poszukiwaniach i obserwowaliśmy przytłaczającą potrzebę wpłynięcia na zmianę losu ojczyzny. Jednocześnie obserwowaliśmy przeraźliwą samotność tego romantycznego bohatera, który ignorował jedyną przyjazną mu duszę – Grzegorza.
Wydarzenie wyreżyserowała Anna Rykowska. W czytaniu udział wzięło 15 osób ( w tym kilku przyjaciół naszego Klubu). Na zakończenie mieliśmy przyjemność wysłuchać Jana Twarowskiego, który na gitarze wykonał utwory dwóch polskich kompozytorów: „Tango złotych liści” – Mirosława Drożdżowskiego oraz „Diligenza postale” – Marka Konrada Sokołowskiego.
Uczestnicy spotkania, którzy przybyli z egzemplarzem Kordiana, mieli możliwość opieczętowania książki pamiątkowym stemplem przekazanym z Kancelarii Prezydenta, potwierdzającym uczestniczenie w wydarzeniu.
Wszystkim bardzo dziękuję za staranne przygotowanie się do odegrania wyznaczonych ról. Byliście wspaniali.
Z wyrazami wdzięczności za włożony trud i za wspaniały efekt
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
12.06.2024 r. Klub Literacki Metafora po raz ostatni organizował spotkanie z poetami w sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie. Bohaterami spotkania autorskiego byli:
– Paweł Soroka (RSTK) i Mieczysław Kozłowski (K. L. Metafora). Obaj panowie należą do ZLP. Drzwi do świata muzyki otworzyli nam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie: Katarzyna Zapisek, Maria Zapisek, Antoni Bąkowski, Piotr Bąkowski, a także nauczycielka tejże szkoły, Pani Anna Bąkowska. Muzycznie, spotkanie urozmaicili nam również Joanna i Janusz Potempscy.
Prof. Paweł Soroka – politolog, wykładowca akademicki, autor i współautor rozlicznych publikacji z zakresu (między innymi) różnych dziedzin polskiej gospodarki i obronności, na tym spotkaniu wystąpił jako poeta i autor kilkunastu obrazów. Prezentował różnorodne tematycznie wiersze: od przepełnionych duchem historii przez realistyczne obrazki życia codziennego czy, wypełnione niekonwencjonalnymi skojarzeniami utwory, pełne fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, aż do subtelnej liryki miłosnej. Obrazy Pawła Soroki można zobaczyć w galerii zdjęć;
– Mieczysław Kozłowski – współtwórca i wieloletni redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Metafora, z wykształcenia polonista i dziennikarz, członek Klubu Literackiego Metafora. Debiutował w 1968 r. Pisze wiersze, prozę poetycką i aforyzmy. Jego twórczość trafiła między innymi do Czech, Rumunii, Włoch. Jest laureatem wielu konkursów literackich. Ostatnio, w maju 2024 r. otrzymał drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie organizowanym w Karczewie. W jego poezji czasami można dopatrzeć się paradoksu, czy łamania zasad związków wyrazowych. Przedstawione na spotkaniu wiersze poświęcone rodzicom, żonie, przyjaciołom, w których stosuje oryginalne metafory zachwycające sugestywnym przekazem, były przejmującym świadectwem miłości i tęsknoty, ale też nieuchronnej akceptacji czasu teraźniejszego. Mieczysław Kozłowski pokazał się też jako wnikliwy obserwator życia codziennego, wychwytujący śmiesznostki i przywary rodzaju ludzkiego (wiersz pokolenia).
Bardzo dziękuję Panom za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie swojego dorobku artystycznego.
Kilku wierszy obydwu poetów wysłuchaliśmy w pięknej interpretacji Andrzeja Marka Dębkowskiego. Bardzo dziękuję Andrzeju.
Występy poetów przedzielały występy uczniów szkoły muzycznej, podczas których wysłuchaliśmy:
– Arii Henriego Purcella wykonanej na klarnecie przez Antoniego Bąkowskiego z akompaniamentem (pianino) Anny Bąkowskiej,
– wykonanego na flecie przez Katarzynę Zapisek utworu Zakochany dzięcioł (akompaniament na pianinie – Anna Bąkowska),
– utworu Spirytual z pól bawełny w wykonaniu Piotra Bąkowskiego (akordeon) i Anny Bąkowskiej (akompaniament na pianinie),
– Marii Zapisek, która zagrała na pianinie dwa utwory: Wietrzyk Feliksa Rybickiego i Małe preludium Jana Sebastiana Bacha.
Wielkie brawa dla młodych gości, bo to był świetny występ.
Mieliśmy także piękną niespodziankę, którą sprawiła nam Pani Anna Bąkowska. Na zakończenie występu uczniów zagrała na flecie Taniec błogosławionych duchów z opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Gluck’a. Bardzo dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną.
Taki koncert, przydarzył się nam pierwszy raz w całej historii naszych spotkań.
W ostatniej części spotkania odbył się konkurs jednego wiersza, w którym uczestniczyło 12 poetów. Jury w składzie – Paweł Soroka, Mieczysław Kozłowski i Krystian Prądzyński wyróżniło:
– wiersz bez tytułu (Ach pustka..) Justyny Cholewiak oraz wiersz „Długowieczność” Janusza Potempskiego.
Trzecie miejsce otrzymał wiersz bez tytułu (Pamięci bohatera Mateusza Sitka…) napisany przez Krzysztofa Padowskiego.
Drugie miejsce przypadło Elżbiecie Kurdej-Oklesińskiej za wiersz „Kochasz mnie”, a zwyciężczynią konkursu została Bożena Anna Śmierzyńska, autorka wiersza „Międzypokoleniowy mus mediacji”.
Czas w którym jury oceniało wiersze, śpiewem i grą na gitarze wypełnili nam nasi przyjaciele Joanna i Janusz Potempscy. Joanno i Januszu, bardzo dziękuję za wasze nieustające wsparcie.
Było różnorodnie, było sympatycznie i niepowtarzalnie. Jak zawsze, występujący goście zaprezentowali swoją najwspanialszą stronę, a goście słuchający z uznaniem to docenili. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i wspaniały odbiór prezentowanych wierszy, obrazów i muzyki.
Spotkanie prowadziła Anna Rykowska.
Nagłośnienie kontrolował Krzysztof Brych
Zdjęcia wykonał Jacek Rykowski
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
Zaproszenie
Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 03.06.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu budynku, potem na pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie i warsztaty prowadzi Anna Rykowska (poezja Krzysztofa Koehlera).
Temat specjalny spotkania: rozlane mleko, ojciec.
Wstęp wolny
Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska
W środę, 15.05.2024 r., w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, odbyła się promocja almanachu „W blasku słońca”, zawierającego utwory napisane przez członków Klubu Literackiego „Metafora”, a wydanego przez Ośrodek Kultury ARSUS w Ursusie. Wstęp do tomiku, zawierający wiele interesujących, a może nawet intrygujących spostrzeżeń i przemyśleń napisała Agnieszka Herman (dziękuję Pani za podjęcie się tego zadania). Autorem projektu okładki (na pewno trudnej do przeoczenia) jest Piotr Szałkowski (jak zwykle fenomenalny). Joanna Godlewska oraz Anna Lach wykonały korektę tekstów (dzięki dziewczyny, jesteście wielkie). Jednak najważniejsza część zadania, czyli zapełnienie książki treścią, to praca 28 członków Klubu Literackiego Metafora, którzy jak podkreśliła Pani Agnieszka Herman otworzyli przed czytelnikami 28 odrębnych światów (jak się okazało, wyszło całkiem nieźle). Almanach zredagowali Anna Rykowska i Bogusław Łopuszyński (to była najbardziej żmudna część zadania). Książkę wydrukowała drukarnia ACAD (współpraca okazała się czystą przyjemnością).
W dniu promocji aura stanęła na wysokości zadania i dostosowała się do tytułu. Uroczystość odbywała się w jasnym blasku słońca, chociaż było już popołudnie.
Spotkanie prowadziła Anna Rykowska. Po krótkim wstępie dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus”, Pana Bogusława Łopuszyńskiego, zebranym autorom i gościom kilka wniosków przekazała Agnieszka Herman, po czym absolutną niespodziankę sprawiła obecnym, ale szczególnie Pani Agnieszce, Elżbieta Kurdej-Oklesińska.
Oto ta niespodzianka – wiersz napisany z uwzględnieniem tytułów książek Agnieszki Herman.
„Polskiej poetce, autorce pięciu tomików poetyckich, autorce okładek do książek. Laureatce Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego (2020). Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku, nominowanej do Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku (2021).
Wybuchło słońcei zapisało światłemjesień.Najtrudniej iśćśrodkiem dnia.Punkt przecięcianaszych drógstał się tłemdla kolorów, któreniesie życie…”07 maja 2024 r. Elżbieta Kurdej-Oklesińska
Każdy autor miał kilka chwil na zaprezentowanie wybranych z tomiku utworów. W przerwach między słowem mówionym, Antoni Grycuk zachwycał nas świetną grą na gitarze i oczarowywał śpiewem (to było niesamowite przeżycie – wielkie dzięki).
Jeszcze raz bardzo dziękuję autorom oraz wszystkim osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w powstanie almanachu „W blasku słońca” za ich dobre chęci i rzetelną pracę.
Obecnym na spotkaniu dziękuję za wspaniałą atmosferę, wzajemną życzliwość i ciepłe przyjęcie prezentowanych utworów.
Panu Krzysztofowi Brych dziękuję za nagłośnienie spotkania i zagranie na pianinie piosenki „Sto lat”.
Panu Bogusławowi Łopuszyńskiemu olbrzymie podziękowanie za nieustające wsparcie dla działańK. L. MetaforaPrzewodnicząca K. L. MetaforaAnna Rykowska
Ze smutkiem informuję, że w dniu 26.04.2024 r. zmarła wspaniała poetka, wieloletnia (od 1999 r. do 2012 r.), aktywna członkini Klubu Literackiego Metafora w Ursusie, śp. Zofia Staśkiewicz.
Msza pogrzebowa odbędzie się w dniu 2.05.2024 r. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej
w Ursusie o godz. 10.00, po czym nastąpi pochówek na cmentarzu na Solipsach w Ursusie, przy
ul. Ryżowej 15
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego
Metafora
Sprawozdanie ze spotkania, które miało miejsce 16 kwietnia.
Gośćmi spotkania autorskiego Klubu Literacki Metafora, które odbyło się 16.04.2024 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, byli: Grażyna Grobelska (SWL ATUT z Sochaczewa) i Kazimierz Kopystyński (członek SAP przyjechał do nas z Wałbrzycha) oraz Jan Twarowski (uczeń szkoły muzycznej drugiego stopnia) i Janusz Potempski (stały uczestnik naszych spotkań).
Grażyna Grobelska, poprzez prezentowane wiersze, ujawniła, że jej fascynacja Warszawą, losami miasta i jego mieszkańców jest nieprzemijająca, ale także nieprzemijające jest jej uznanie dla postaw i czynów, które wskazują na miłość do Ojczyzny.
Kazimierz Kopystyński swoje wiersze pogrupował tematycznie. I tak, było kilka wierszy o poezji, były wiersze pisane dla kobiet i o kobietach, potem wiersze poświęcone górom (wielkiej miłości poety), a na końcu fraszki.
Wiersze prezentowane przez poetów zostały z uwagą wysłuchane i dobrze przyjęte przez obecnych na sali sympatyków poezji.
Występ poetów przedzielał mini koncert gitarowy Jana Twarowskiego, podczas którego wysłuchaliśmy:
- Vals Venezolano skomponowany przez Antonio Lauro (1917 – 1986),
- Lagrima Preludio; Francisco Tarrega (1852 – 1909),
- Suite del Recuerdo 1. Evocation; Jose Louis Merlin (ur. 1952 r.),
- Joropo; Jose Louis Merlin.
Słuchanie muzyki gitarowej kompozytorów wywodzących się z kultury latynoamerykańskiej, to ciekawe doświadczenie.
Janusz Potempski, jak zawsze prezentował swoje kompozycje i swoje teksty. Tym razem na wesoło.
Spotkanie prowadziła Anna Rykowska
W konkursie jednego wiersza wystąpiło 13 poetów. Wiersze oceniało Jury w składzie: Grażyna Grobelska, Kazimierz Kopystyński i Krzysztof Padowski.
Wyróżnienia otrzymały:
Teresa Zagajewska (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz „Dzień przeminął”;
Danuta Kłos (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz „Marzenia w kieszeniach”.
III miejsce Jury przyznało:
Elżbiecie Sztypok (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz bez tytułu;
II miejsce uzyskała:
Mira Umiastowska (Klub Literacki Metafora) za wiersz „Ludzkie gadanie”;
I miejscem Jury wyróżniło:
Krystiana Prądzyńskiego (Klub Literacki Metafora) za wiersz „ Spojrzenie na Tybet”
Było ciekawie, było miło i za to dziękuję gościom prezentującym swoje utwory i gościom wsłuchanym w ich przekaz.
Zdjęcia wykonała Krystyna Rejniak.
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
Zaproszenie
Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 08.04.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali Kameralnej Ośrodka Kultury Arsus (wejście do kina, potem na pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadzi Anna Rykowska, warsztaty (Monodram Stanisławy Ossowskiej – „Wznoszę oczy ku niebu”) – Stanisława Ossowska.
Temat specjalny spotkania: ognik
Wstęp wolny
Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska
Wszystkim członkom Klubu Literackiego Metafora oraz wszystkim przyjaciołom, sympatykom i znajomym klubu życzę radosnych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych. To czas niosący Dobrą Nowinę, zatem niech dobro zagości wśród nas.
Anna Rykowska
23.10.2024 r. w sali imprez Ośrodka Kultury Arsus, mieszczącego się przy ul. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego 16 w Ursusie, Klub Literacki Metafora gościł poetkę – Agnieszkę Herman. Wtopieni w „Tło” z uwagą i przejęciem wsłuchiwaliśmy się w finezyjnie snute opowieści o różnych aspektach życia, które akurat wtedy, gdy autorka zwraca na nie uwagę, przybierają cieplejsze barwy, stają się niezwykłe. I nie ma znaczenia, czy taka transformacja została uwięziona w wierszu czy w klasycznym haiku. Bardzo dziękuję Pani Agnieszce Herman za ten niezapomniany wieczór.
Dziękuję także Antoniemu Grycukowi za uświetnienie spotkania śpiewem i grą na gitarze, a wszystkim gościom za czynny udział w tej uczcie poetyckiej.
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora
MIEJSCE AKCJI: Ośrodek Kultury Arsus, Warszawa, ul. Gen. Sosnkowskiego 16
UCZESTNICY AKCJI: członkowie Klubu Literackiego Metafora i przyjaciele
Dramat romantyczny: KORDIAN
Autor dramatu: JULIUSZ SŁOWACKI
Spotkanie odbyło się w sali imprez Domu Kultury Kolorowa w Ursusie (przynajmniej było trochę chłodniej niż na dworze).
Czytając fragmenty tego dramatu (oczywiście z podziałem na role), towarzyszyliśmy Kordianowi w jego rozterkach, zmaganiach z niezdecydowaniem, poszukiwaniach i obserwowaliśmy przytłaczającą potrzebę wpłynięcia na zmianę losu ojczyzny. Jednocześnie obserwowaliśmy przeraźliwą samotność tego romantycznego bohatera, który ignorował jedyną przyjazną mu duszę – Grzegorza.
Wydarzenie wyreżyserowała Anna Rykowska. W czytaniu udział wzięło 15 osób ( w tym kilku przyjaciół naszego Klubu). Na zakończenie mieliśmy przyjemność wysłuchać Jana Twarowskiego, który na gitarze wykonał utwory dwóch polskich kompozytorów: „Tango złotych liści” – Mirosława Drożdżowskiego oraz „Diligenza postale” – Marka Konrada Sokołowskiego.
Uczestnicy spotkania, którzy przybyli z egzemplarzem Kordiana, mieli możliwość opieczętowania książki pamiątkowym stemplem przekazanym z Kancelarii Prezydenta, potwierdzającym uczestniczenie w wydarzeniu.
Wszystkim bardzo dziękuję za staranne przygotowanie się do odegrania wyznaczonych ról. Byliście wspaniali.
Z wyrazami wdzięczności za włożony trud i za wspaniały efekt
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
12.06.2024 r. Klub Literacki Metafora po raz ostatni organizował spotkanie z poetami w sali kameralnej Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie. Bohaterami spotkania autorskiego byli:
– Paweł Soroka (RSTK) i Mieczysław Kozłowski (K. L. Metafora). Obaj panowie należą do ZLP. Drzwi do świata muzyki otworzyli nam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie: Katarzyna Zapisek, Maria Zapisek, Antoni Bąkowski, Piotr Bąkowski, a także nauczycielka tejże szkoły, Pani Anna Bąkowska. Muzycznie, spotkanie urozmaicili nam również Joanna i Janusz Potempscy.
Prof. Paweł Soroka – politolog, wykładowca akademicki, autor i współautor rozlicznych publikacji z zakresu (między innymi) różnych dziedzin polskiej gospodarki i obronności, na tym spotkaniu wystąpił jako poeta i autor kilkunastu obrazów. Prezentował różnorodne tematycznie wiersze: od przepełnionych duchem historii przez realistyczne obrazki życia codziennego czy, wypełnione niekonwencjonalnymi skojarzeniami utwory, pełne fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, aż do subtelnej liryki miłosnej. Obrazy Pawła Soroki można zobaczyć w galerii zdjęć;
– Mieczysław Kozłowski – współtwórca i wieloletni redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Metafora, z wykształcenia polonista i dziennikarz, członek Klubu Literackiego Metafora. Debiutował w 1968 r. Pisze wiersze, prozę poetycką i aforyzmy. Jego twórczość trafiła między innymi do Czech, Rumunii, Włoch. Jest laureatem wielu konkursów literackich. Ostatnio, w maju 2024 r. otrzymał drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie organizowanym w Karczewie. W jego poezji czasami można dopatrzeć się paradoksu, czy łamania zasad związków wyrazowych. Przedstawione na spotkaniu wiersze poświęcone rodzicom, żonie, przyjaciołom, w których stosuje oryginalne metafory zachwycające sugestywnym przekazem, były przejmującym świadectwem miłości i tęsknoty, ale też nieuchronnej akceptacji czasu teraźniejszego. Mieczysław Kozłowski pokazał się też jako wnikliwy obserwator życia codziennego, wychwytujący śmiesznostki i przywary rodzaju ludzkiego (wiersz pokolenia).
Bardzo dziękuję Panom za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie swojego dorobku artystycznego.
Kilku wierszy obydwu poetów wysłuchaliśmy w pięknej interpretacji Andrzeja Marka Dębkowskiego. Bardzo dziękuję Andrzeju.
Występy poetów przedzielały występy uczniów szkoły muzycznej, podczas których wysłuchaliśmy:
– Arii Henriego Purcella wykonanej na klarnecie przez Antoniego Bąkowskiego z akompaniamentem (pianino) Anny Bąkowskiej,
– wykonanego na flecie przez Katarzynę Zapisek utworu Zakochany dzięcioł (akompaniament na pianinie – Anna Bąkowska),
– utworu Spirytual z pól bawełny w wykonaniu Piotra Bąkowskiego (akordeon) i Anny Bąkowskiej (akompaniament na pianinie),
– Marii Zapisek, która zagrała na pianinie dwa utwory: Wietrzyk Feliksa Rybickiego i Małe preludium Jana Sebastiana Bacha.
Wielkie brawa dla młodych gości, bo to był świetny występ.
Mieliśmy także piękną niespodziankę, którą sprawiła nam Pani Anna Bąkowska. Na zakończenie występu uczniów zagrała na flecie Taniec błogosławionych duchów z opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Gluck’a. Bardzo dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną.
Taki koncert, przydarzył się nam pierwszy raz w całej historii naszych spotkań.
W ostatniej części spotkania odbył się konkurs jednego wiersza, w którym uczestniczyło 12 poetów. Jury w składzie – Paweł Soroka, Mieczysław Kozłowski i Krystian Prądzyński wyróżniło:
– wiersz bez tytułu (Ach pustka..) Justyny Cholewiak oraz wiersz „Długowieczność” Janusza Potempskiego.
Trzecie miejsce otrzymał wiersz bez tytułu (Pamięci bohatera Mateusza Sitka…) napisany przez Krzysztofa Padowskiego.
Drugie miejsce przypadło Elżbiecie Kurdej-Oklesińskiej za wiersz „Kochasz mnie”, a zwyciężczynią konkursu została Bożena Anna Śmierzyńska, autorka wiersza „Międzypokoleniowy mus mediacji”.
Czas w którym jury oceniało wiersze, śpiewem i grą na gitarze wypełnili nam nasi przyjaciele Joanna i Janusz Potempscy. Joanno i Januszu, bardzo dziękuję za wasze nieustające wsparcie.
Było różnorodnie, było sympatycznie i niepowtarzalnie. Jak zawsze, występujący goście zaprezentowali swoją najwspanialszą stronę, a goście słuchający z uznaniem to docenili. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i wspaniały odbiór prezentowanych wierszy, obrazów i muzyki.
Spotkanie prowadziła Anna Rykowska.
Nagłośnienie kontrolował Krzysztof Brych
Zdjęcia wykonał Jacek Rykowski
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
Zaproszenie
Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 03.06.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali klubowej Ośrodka Kultury Arsus (wejście z tyłu budynku, potem na pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie i warsztaty prowadzi Anna Rykowska (poezja Krzysztofa Koehlera).
Temat specjalny spotkania: rozlane mleko, ojciec.
Wstęp wolny
Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska
W środę, 15.05.2024 r., w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, odbyła się promocja almanachu „W blasku słońca”, zawierającego utwory napisane przez członków Klubu Literackiego „Metafora”, a wydanego przez Ośrodek Kultury ARSUS w Ursusie. Wstęp do tomiku, zawierający wiele interesujących, a może nawet intrygujących spostrzeżeń i przemyśleń napisała Agnieszka Herman (dziękuję Pani za podjęcie się tego zadania). Autorem projektu okładki (na pewno trudnej do przeoczenia) jest Piotr Szałkowski (jak zwykle fenomenalny). Joanna Godlewska oraz Anna Lach wykonały korektę tekstów (dzięki dziewczyny, jesteście wielkie). Jednak najważniejsza część zadania, czyli zapełnienie książki treścią, to praca 28 członków Klubu Literackiego Metafora, którzy jak podkreśliła Pani Agnieszka Herman otworzyli przed czytelnikami 28 odrębnych światów (jak się okazało, wyszło całkiem nieźle). Almanach zredagowali Anna Rykowska i Bogusław Łopuszyński (to była najbardziej żmudna część zadania). Książkę wydrukowała drukarnia ACAD (współpraca okazała się czystą przyjemnością).
W dniu promocji aura stanęła na wysokości zadania i dostosowała się do tytułu. Uroczystość odbywała się w jasnym blasku słońca, chociaż było już popołudnie.
Spotkanie prowadziła Anna Rykowska. Po krótkim wstępie dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus”, Pana Bogusława Łopuszyńskiego, zebranym autorom i gościom kilka wniosków przekazała Agnieszka Herman, po czym absolutną niespodziankę sprawiła obecnym, ale szczególnie Pani Agnieszce, Elżbieta Kurdej-Oklesińska.
Oto ta niespodzianka – wiersz napisany z uwzględnieniem tytułów książek Agnieszki Herman.
„Polskiej poetce, autorce pięciu tomików poetyckich, autorce okładek do książek. Laureatce Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego (2020). Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku, nominowanej do Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku (2021).
07 maja 2024 r. Elżbieta Kurdej-Oklesińska
Każdy autor miał kilka chwil na zaprezentowanie wybranych z tomiku utworów. W przerwach między słowem mówionym, Antoni Grycuk zachwycał nas świetną grą na gitarze i oczarowywał śpiewem (to było niesamowite przeżycie – wielkie dzięki).
Jeszcze raz bardzo dziękuję autorom oraz wszystkim osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w powstanie almanachu „W blasku słońca” za ich dobre chęci i rzetelną pracę.
Obecnym na spotkaniu dziękuję za wspaniałą atmosferę, wzajemną życzliwość i ciepłe przyjęcie prezentowanych utworów.
Panu Krzysztofowi Brych dziękuję za nagłośnienie spotkania i zagranie na pianinie piosenki „Sto lat”.
Ze smutkiem informuję, że w dniu 26.04.2024 r. zmarła wspaniała poetka, wieloletnia (od 1999 r. do 2012 r.), aktywna członkini Klubu Literackiego Metafora w Ursusie, śp. Zofia Staśkiewicz.
Msza pogrzebowa odbędzie się w dniu 2.05.2024 r. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej
w Ursusie o godz. 10.00, po czym nastąpi pochówek na cmentarzu na Solipsach w Ursusie, przy
ul. Ryżowej 15
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego
Metafora
Sprawozdanie ze spotkania, które miało miejsce 16 kwietnia.
Gośćmi spotkania autorskiego Klubu Literacki Metafora, które odbyło się 16.04.2024 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie, byli: Grażyna Grobelska (SWL ATUT z Sochaczewa) i Kazimierz Kopystyński (członek SAP przyjechał do nas z Wałbrzycha) oraz Jan Twarowski (uczeń szkoły muzycznej drugiego stopnia) i Janusz Potempski (stały uczestnik naszych spotkań).
Grażyna Grobelska, poprzez prezentowane wiersze, ujawniła, że jej fascynacja Warszawą, losami miasta i jego mieszkańców jest nieprzemijająca, ale także nieprzemijające jest jej uznanie dla postaw i czynów, które wskazują na miłość do Ojczyzny.
Kazimierz Kopystyński swoje wiersze pogrupował tematycznie. I tak, było kilka wierszy o poezji, były wiersze pisane dla kobiet i o kobietach, potem wiersze poświęcone górom (wielkiej miłości poety), a na końcu fraszki.
Wiersze prezentowane przez poetów zostały z uwagą wysłuchane i dobrze przyjęte przez obecnych na sali sympatyków poezji.
Występ poetów przedzielał mini koncert gitarowy Jana Twarowskiego, podczas którego wysłuchaliśmy:
- Vals Venezolano skomponowany przez Antonio Lauro (1917 – 1986),
- Lagrima Preludio; Francisco Tarrega (1852 – 1909),
- Suite del Recuerdo 1. Evocation; Jose Louis Merlin (ur. 1952 r.),
- Joropo; Jose Louis Merlin.
Słuchanie muzyki gitarowej kompozytorów wywodzących się z kultury latynoamerykańskiej, to ciekawe doświadczenie.
Janusz Potempski, jak zawsze prezentował swoje kompozycje i swoje teksty. Tym razem na wesoło.
Spotkanie prowadziła Anna Rykowska
W konkursie jednego wiersza wystąpiło 13 poetów. Wiersze oceniało Jury w składzie: Grażyna Grobelska, Kazimierz Kopystyński i Krzysztof Padowski.
Wyróżnienia otrzymały:
Teresa Zagajewska (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz „Dzień przeminął”;
Danuta Kłos (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz „Marzenia w kieszeniach”.
III miejsce Jury przyznało:
Elżbiecie Sztypok (Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut) za wiersz bez tytułu;
II miejsce uzyskała:
Mira Umiastowska (Klub Literacki Metafora) za wiersz „Ludzkie gadanie”;
I miejscem Jury wyróżniło:
Krystiana Prądzyńskiego (Klub Literacki Metafora) za wiersz „ Spojrzenie na Tybet”
Było ciekawie, było miło i za to dziękuję gościom prezentującym swoje utwory i gościom wsłuchanym w ich przekaz.
Zdjęcia wykonała Krystyna Rejniak.
Anna Rykowska
Przewodnicząca Klubu Literackiego Metafora.
Zaproszenie
Zapraszam na warsztaty literackie w Klubie Literackim „Metafora” w dniu 08.04.2024 r. o godzinie 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali Kameralnej Ośrodka Kultury Arsus (wejście do kina, potem na pierwsze piętro), Warszawa-Ursus, ul. Traktorzystów 14. Spotkanie prowadzi Anna Rykowska, warsztaty (Monodram Stanisławy Ossowskiej – „Wznoszę oczy ku niebu”) – Stanisława Ossowska.
Temat specjalny spotkania: ognik
Wstęp wolny
Przewodnicząca K. L. Metafora
Anna Rykowska
Wszystkim członkom Klubu Literackiego Metafora oraz wszystkim przyjaciołom, sympatykom i znajomym klubu życzę radosnych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych. To czas niosący Dobrą Nowinę, zatem niech dobro zagości wśród nas.
Anna Rykowska
Zaproszenie